Larnaka, Słone Jezioro, Cypr 2013

Larnaka leży w miejscu starożytnego Kitionu. Nazwa pochodzi od greckiego słowa larnax, które oznacza sarkofag. W okolicy znaleziono wiele antycznych i średniowiecznych grobowców. W mieście znajduje się międzynarodowe lotnisko, port, nadmorska promenada z licznymi kawiarniami i restauracjami. Była to nasza baza noclegowa.

Hala Sultan Tekke to jedno z ważniejszych sanktuariów muzułmańskich. Położone jest nad słonym jeziorem wsród palm, cyprysów i drzew oliwnych. Ośmioboczny meczet został zbudowany przez tureckiego gubernatora Cypru w 1816 r. Znajduje się tam także mauzoleum z grobem Umm Haram. Hala Sultan Tekke jest najświętszym, po Mekce, Medynie i Jerozolimie, miejscem dla wyznawców islamu.

Obok meczetu znajduje się słone jezioro, jedno z dwóch na wyspie, które zimą i wczesną wiosną jest miejscem spotkań różowych flamingów, łabędzi, pelikanów i innych przelotnych ptaków wodnych. Latem jezioro zupełnie wysycha, pozostawiając grubą warstwę soli. Według legendy słone jezioro powstało, kiedy głodny i spragniony Łazarz dopłynął do tego brzegu i poprosił spotkaną w winnicy kobietę, żeby dała mu kilka owoców. Ta niegrzecznie odmówiła, więc święty w rewanżu zamienił jej winnicę w słone jezioro.

Kościół św. Łazarza z 900 roku stoi w miejscu odnalezienia grobu świętego. Łazarz był bratem Marty i Marii, został wskrzeszony przez Jezusa cztery dni po śmierci. Z rodzinnej Betanii przybył na południowe wybrzeże Cypru, gdzie został biskupem Kitionu. Jego grób odkryto w 890 roku.

Cypr to wyspa słońca i można polecieć tam o każdej porze roku, by cieszyć się jej urokami. Piękne wybrzeża i górskie krajobrazy, malownicze miasteczka, ciekawa przyroda, pyszne jedzenie, życzliwi ludzie, starożytne zabytki. Czego chcieć więcej? Idealne miejsce na odpoczynek. Najpiękniejszą porą roku na Cyprze jest wiosna. Wiosna chyba wszędzie jest piękna, ponieważ natura budzi się do życia. Latem najwięcej się dzieje pod względem wydarzeń kulturalnych. Festiwale, występy ludowe i mnóstwo imprez i atrakcji organizowanych dla turystów. Jesień przynosi ochłodzenie a mieszkańcy świętują udane zbiory. Odbywają się festyny związane z winobraniem. Zima jest łagodna a dni są przeważnie słoneczne. Śnieg leży tylko w najwyższych partiach gór Troodos.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

1 Comment

  1. Useful information. Lucky me I found your site accidentally, and I’m
    shocked why this twist of fate did not happened in advance!
    I bookmarked it.

Dodaj komentarz

Enter Captcha Here : *

Reload Image