Nicea, Cannes, Francja 2011

Sierpień 2011 r.

Francja jest zdecydowanie największym krajem Europy Zachodniej. Ma niezwykle urozmaicone ukształtowanie powierzchni. Francuzi zaś prezentują sobą ciekawą mieszankę kulturową. Kraj ten od zawsze był rajem dla zagranicznych artystów. Nie przez przypadek przybyli tu Van Gogh z Holandii, Picasso z Hiszpanii, Max Ernst z Niemiec czy Chagall z Rosji. Zdarzyło się i mnie tam być. Zdecydowanie zbyt krótko, jednak mam nadzieję, że jeszcze nie jeden raz tam powrócę.

Lazurowe Wybrzeże odkryli w XIX wieku Brytyjczycy i nazwali je Riwierą Francuską. Nicea to stara grecka osada handlowa a dzisiaj stolica Lazurowego Wybrzeża. Miasto pełne turystów mimo, iż plaże są kamieniste. Przez większość roku świeci tam słońce a klimat jest łagodny.

Centralny punkt Nicei to Plac Masséna. Zaś historyczne Stare Miasto ciągnie się od Placu Masséna aż po wzgórze zamkowe. Znajdziemy tam wąskie uliczki otoczone kolorowymi budynkami. Liczne restauracje, kawiarnie i sklepiki.

Promenada Anglików ma długość 7 km. Można tam spacerować lub uprawiać różnorakie sporty (bieganie, rower, rolki) podziwiając jednocześnie wspaniałe widoki na morze i łapać do woli witaminę D ze słońca.

Quai Rauba Capeu to droga otaczająca wzgórze zamkowe.

Aby w pełni móc podziwiać panoramę portu i miasta, najlepiej jest wejść na wzgórze zamkowe Colline du Chateau. Znajdziemy tam kilka punktów widokowych, a widoki tam są rewelacyjne.

Plac Garibaldiego

Okna kamienic i balkony tonące w kwiatach są przecudne. Kamienice zaś są tak nieziemsko piękne i klimatyczne. Zachwycałam się na każdym kroku.

Neogotycka bazylika Notre-Dame powstała w drugiej połowie XIX wieku i jest dziś największym ośrodkiem religijnym w mieście.

Monumentalna Cerkiew św. Mikołaja.

Parc des Arènes de Cimiez znajduje się w miejscu historycznego gaju oliwnego. Zobaczyć tam można także ruiny rzymskiej areny, ulicy, łaźni i wczesnochrześcijańskiego baptysterium.

Cimiez to modna dzielnica willowa położona na wzgórzach, z dala od centrum. Niegdyś znajdowała się tam niezależna osada – Cemenelum, będąca stolicą rzymskiej prowincji Alpy nadmorskie.

Cannes to luksusowy kurort z najbardziej eleganckimi butikami, sklepami jubilerskimi oraz przypominającymi pałace hotelami. Piękne plaże oraz promenada wysadzana palmami ze starym portem i gigantycznym Palais des Festivals, w którym odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

Dodaj komentarz

Enter Captcha Here : *

Reload Image