Nikozja, Lefkara, Cypr 2013

Niemal w centrum Cypru leży ostatnia w Europie podzielona stolica – Nikozja, po cypryjsku Lefkosia. Stare Miasto otoczone jest murem obronnym wzniesionym w XVI wieku przez Wenecjan. Długość muru wynosi 4,5 km. Miasto jest rozległe i można powiedzieć, że ma trzy oblicza: przedmieścia z domkami jednorodzinnymi, nowoczesne city oraz starówkę z ciasnymi, przeważnie jednokierunkowymi uliczkami. Stolica jest centrum biznesowym i finansowym wyspy. Większość zabytków Nikozji znajduje się w obrębie murów miejskich.

Cyprem rządzili m.in. Egipcjanie, Fenicjanie, Persowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, krzyżowcy, Frankowie, Wenecjanie, Turcy i Brytyjczycy. Każda z tych nacji pozostawiła po sobie ślady w architekturze, kulturze, języku, kuchni oraz w mentalności żyjących na wyspie ludzi. Społeczeństwo cypryjskie jest tradycyjne, zwłaszcza ludność wiejska. Ma to związek z bardzo dużym wpływem ortodoksyjnego Kościoła prawosławnego. Na wsi życie płynie powoli, skupia się w kawiarniach, gdzie mężczyźni grają w triktraka i prowadzą dyskusje. Kobiety pilnują domów, szyją i haftują. Młodzież ucieka do miasta, w którym życie jest łatwiejsze i bardziej dostatnie. Miasta są gwarne i pełne turystów. Cypr żyje z turystyki.

Lefkara to przepiękna górska wioska, znana przede wszystkim z koronkowych haftów, zwanych lefkaritika, wykonywanych przez miejscowe kobiety. Wioska jest malowniczo położona pośród białych, wapiennych wzgórz, z którymi kontrastują żółtawe ściany domów i czerwone dachy. W średniowieczu weneckie damy zmęczone życiem przyjeżdżały do Lefkary na odpoczynek. W czasie pobytu zajmowały się m.in. haftowaniem, którego nauczyły się od nich miejscowe kobiety. Wzory koronek są przeważnie geometryczne, krzyżowe i diamentowe, czasem występują kwiaty, ptaki lub motyle. Mężczyźni zajmują się wyrobem biżuterii i innych przedmiotów ze srebra i złota.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

Dodaj komentarz

Enter Captcha Here : *

Reload Image